Szeszélyes április – szép májust ígér. Vajon igaz lesz-e a régi tapasztalat, ki tudhatja. Ma már az ígéretekben is egyre kevésbé bízhat az ember.
Kertészkalendárium
♠ Fel kell készülnünk a nagy rovarinváziókra. Ki-ki a maga módján, természetes úton, vagy környezetkímélő vegyszerekkel.
♠ Folytatni kell a vetést, ültetést. Saját nevelésű palánták előállításával nem kell leállni. Nyári fejes saláta, karalábé és korai karfiol három hetenként vethető.
♠ A póréhagymát helyre vetjük, vagy palántázzuk.
♠ A céklát már most vethetjük/palántázhatjuk. De még csak nyári, kora őszi fogyasztásra.
♠ A bokorbab vetésének most van a legmegfelelőbb ideje. Zöldfogyasztásra szálkamentes, új fajtákat válasszunk.
♠ A karós bab vetésére, ültetésére megfelelő hely (támaszték, kordon) kialakításával már készülhetünk. De várjunk még legalább két hetet!
♠ A gyümölcsfák virágzás utáni öntözés és trágyázása elmaradhatatlan, ha a szárazság folytatódik.
♠ A nyár eleji metszést se hanyagoljuk el, hogy a nedvkeringés a visszamaradt gyümölcskezdeményekben, rügyekben intenzívebbé váljon.
♠ Most kell kialakítanunk virágágyásaink, pihenőkertünk nyári színpompáját. Kardvirágok és dáliák gumóit ültetjük.
♠ Egynyáriakat az évelők mellé, vagy közé: úgy, hogy folyamatosan virágozzék néhány csoportnyi.
♠ A gyümölcsösben: Ahol szükséges, alkalmazzunk kézi beporzást. Köszmételisztharmat vagy alma-, körtevarasodás ellen permetezzünk megfelelő védőszerrel, melyet két hét elteltével ismételjünk meg.
♠ Díszkert: A tavacskába és partjára ültessünk vízinövényeket, telepítsük ki a gyökérlabda nélküli örökzöldeket, sövényt. A télen és télutó idején virágzó fiatal cserjéket, hangaféléket mindjárt az elvirágzás után nyírjuk meg. A kikelt gyógynövényeket egyeljük ki, és vessünk újabbakat.
♠ A fagyérzékeny gumósokról, évelőkről, melyeket az üvegházban teleltettünk át, vágjunk dugványokat. Ha a rózsabokron rozsdásodást észlelünk, permetezzük meg.