Egyszerű és korszerű: a talajtakarás

Talajtakarás, közismertebb, divatosabb nevén a mulcsozás. Vajon mire jó? Megszabadíthat a kapálás, sarabolás fárasztó gondjától, ha a talajt 5-7 cm rétegben friss komposzttal, kéregmulccsal, fűnyesedékkel takarjuk. Ezzel gátoljuk az egyéves gyomok növekedését. Trágyázunk is, ha komposztot alkalmazunk, tehát még a terméshozamot is növeljük. Virágszegélyek esetében elég, ha tőzegtakarást alkalmazunk. A készen kapható, trágyaként ható talajtakaró keverékeket nyár elején már a lakóhely, terasz közelében inkább ne használjuk, nagyon erős a szaguk. Fák, cserjék alá – ahogyan már többször ismertettük – ültessünk talajtakaró virágokat, dísznövényeket, amelyek egyrészt elnyomják a gyomokat, másrészt díszítenek, vagy hintsünk zöldtrágyaként, talajtisztítóként ható pohánkát.

Polygonum affine
Polygonum affine

Árnyékba, félárnyékba ideális az élénkzöld, összefüggő levélsövényt képező erdei berki pimpó (Waldsteinia), napfényes területet színes szőnyegként beborít a keserűfű (Polygonum affine) 25 cm magas virággyertyáival.

Ideális talajtakarás (elnyomja a gyomokat, csökkenti a víz páralgását) a kéregmulcs. Csakis egészséges fakéregből, gallyakból készülhet. Ennek az alkalmazása hosszabb tenyészidejű növények talajának takarására, illetve az üresen hagyott területek tartósabb takarására kitűnő. Fokozatosan lebomlik, s táplálja a talajt. Rövidebb tenyészidejű növények alá, néhány hetes takarásra a fűnyesedék a legjobb. Azonban ez is csak akkor, ha egészséges. A szamóca alá például, mielőtt a gyümölcse érni kezd.

Kiváló talajjavító tulajdonságai vannak a fenyőtűből, vagy fenyőtobozból őrölt talajtakaró keveréknek. Aki ezt a korszerű módszert kívánja alkalmazni, nem bánja meg, ha megveszi hozzá azt a faág-, fakéreg-darálót, vagy szecskázót, amelyet a komposztba szánt nyersanyagok felaprításához is használhat.

Önnek ajánlott

Leave a Reply