A legnépszerűbb és legismertebb gyógynövény a körömvirág, vagyis a Calendula officinalis, amelyet mind a virágoskertben, mind a konyhakertben szívesen látunk. Számtalan fajtája terjedt el. A széthullott magokból is könnyen szaporodik. A nyílt, napsütötte helyeken a legszebb. Gyógynövényként a narancsszínű virágúak a legtöbb gyógyírt adók, ezek virágfészkeiben főképpen nyelves virágok találhatók. Ugyanis ezek képezik a gyűjtendő drogot, egészen májustól októberig, kézzel kell a kinyílt fészekből kitépni, napos időben, miután felszáradt a harmat.
Vékony rétegben szétterítve, szellős, árnyékos helyen kell szárítani. Száradási arány 8:1. A körömvirág jótékony hatását a körülötte élő növények, fák, virágok is érzik. Hát még mi, emberek, milyen jó toroköblítőt, gyomorfekély gyógyító teát, női bajokra ülőfürdőt, és még számtalan panaszunkra lelhetünk benne gyógyírt. Házilag is könnyen előállítható, sebgyógyító kenőcsök, hámlasztó, bőrkeményedéseket lágyító főzetek, forrázatok, teakeverékek készülhetnek belőle.
A száraz, nyelves virágokra kis mennyiségű napraforgó olajat öntünk. Fokozatosan felmelegítjük (10 perc alatt 60 C fokra), majd 6 óra hosszat állni hagyjuk. A körömvirág különféle illóolajakat (mentont, izomentont, karvont, terpinént), karotinoidokat, flavonoidokat, szaponinokat, szabad triterpéneket (faradiolt, taraxaszterolt), poliszacharidokat tartalmaz. A sárga színűvé változott olajat finom filteren, szűrőn leszűrjük, frissen kisütött, sótlan sertészsírhoz keverve, vagy önmagában, olajként alkalmazzuk felszíni sérülések, horzsolások kezelésére. Hűvös, sötét helyen, lezárt üvegben tartsuk.
A körömvirág gyógyászati felhasználása
Antibiotikus, gyulladás gátló hatása miatt a szervezet szinte minden fertőzéses eredetű, gyulladásos betegségénél felhasználható belsőleg és külsőleg egyaránt.
Belsőleg: teaként önállóan vagy más teakeverékek alkotórészeként fogyaszthatjuk, vagy alkoholos kivonatát is szedhetjük.
- emésztőrendszeri gyulladásokra
- étvágytalanság esetén
- gyomor- és bélfekélyek esetén
- májvédő teakeverékek egyik alkotórésze is, hiszen keserű anyagai révén támogatja a máj működését
- bőrgyulladások, ekcéma, pattanásos vagy aknés bőr esetén
- visszér és aranyér tüneteinek enyhítésére
Külsőleg:
- Öblögetőként: A száj nyálkahártyáján keletkező sérülések, fogínygyulladás esetén alkoholos kivonata és főzete is alkalmazható rövid ideig. Hosszú távon nyálkahártya szárító hatású, ezért sokáig ne alkalmazzuk!
- Gargarizáláshoz főzetét használhatjuk torok- és mandulagyulladásnál.
- Ülőfürdőként aranyeres bántalmaknál kiváló, de kenőcsét is használhatjuk helyileg.
- Borogató- és lemosószerként: főzetét alkalmazhatjuk bőrgyulladások, pattanások, sebek, hámsérülések, ekcémás bőr lemosására, borogatására.
- Kenőcs és olaj: A legsokoldalúbban használható ebben a formában. Gyulladt visszér, aranyér esetén gyors és hatékony segítséget nyújt. Helyileg alkalmazva néhány percen belül csökkenti a viszketést, húzódást, fájdalmat. Összehúzó és fertőtlenítő, hámregeneráló hatását nehezen gyógyuló sebek, lábszárfekély kezelésénél használhatjuk ki. Segíti a pattanásos kiütések gyógyulását. Rovarcsípések esetén csökkenti a viszketést, segít lehúzni a duzzanatot. Bőrápolóként extra száraz bőrre, kirepedezett sarokra és kézre, valamint égési sérülésekre alkalmazhatjuk. Csökkenti az ekcéma kellemetlen tüneteit, és pikkelysömör esetén is alkalmazható.