Az utóbbi években, amióta csillagánizs alapanyagból készül a madár- és a sertésinfluenza ellen védő gyógyszer, világszerte fölkeltette a figyelmet ez a különlegesen szép formájú fűszer. Hát még, amikor közzé tették, milyen hatékonyan segít a hűléses megbetegedések, náthaláz gyógyításában.
A csillagánizs (Illicium verum Hook.) magyar neve az ánizs aromájával, összetételével, hatóanyagaival való hasonlóságán alapszik. A nálunk termeszthető ánizs (Pimpinella anisum) egyéves, lágyszárú fűszer-és gyógynövény, a csillagánizs pedig Dél-Kínában honos, 4-5 m magasra megnövő örökzöld fa vagy cserje, csontkemény, nyolcágú, kívül érdes, belül sima, fénylő, csillag alakú, 12-17 mm átmérőjű termésekkel. Az ezekben található magvakkal együtt használják. Rendszertanilag még csak távoli rokonoknak sem mondható az ánizs és a csillagánizs.
A csillagánizst nagyon erős fűszerként tartják számon, 1 szem magja 1 mokkáskanálnyi ánizzsal ér fel. A madárinfluenza idején fordult feléje először az érdeklődés, akkor kezdték készíteni hatóanyagai felhasználásával a TAMIFLU nevű gyógyszert.
Ha értékeinek, összetételének ánizshoz való hasonlóságát vesszük alapul, akkor tudnunk kell, hogy az ánizs hatása a légzőszerveken, húgy-utakon, és a tápcsatornán keresztül érvényesül. Gátolja a baktériumok szaporodását, görcsoldó és fertőtlenítő, a légcsövet és a hörgőt megtisztítja a váladékoktól, lerakódásoktól. Valószínű, hogy ilyen hatásai vannak a csillagánizsnak is, ezért a sertésinfluenza ismét a hatóanyagait tartalmazó készítményekre irányította a figyelmet.
Ellentmondó tájékoztatások találhatók az interneten, ami itteni termesztését illeti. Valószínű, hogy botanikus kertekben, kísérleti tangazdaságokban próbálkoznak vele, de laikus kertészkedőként ne vágjunk bele. Vásároljunk belőle a fűszerüzletek kínálatából.
Mielőtt minden divatos, látványosan reklámozott szert megvásárolnánk, gondoljunk a fokhagyma, s a többi hagyma, a fekete retek, vagy a káposztafélék egészségvédő hatásaira. És a kertünkben is termeszthető sokféle gyógynövényre. Válasszunk ezek közül zsályát, kakukkfüvet, vagy fűszerezzünk jobban a csípős paprikával, esetleg az ánizzsal is.