A bokrosodó, bimbósodó töveket lesve, már mindenki a szamócaszüretre gondol. Hiszen a virágok megtermékenyülése után 26-30 nappal érik a gyümölcs. A szamóca genetikai adottsága a folyamatos érés, amely az elsődleges gyümölcsöknél kezdődik, és a kisebbekkel folytatódik. Ezért, ha elkezdődik az érés, 2-4 naponta szednünk kell. Az érés ideje alatt ez összesen 10-12 alkalmat jelent. Erre a délelőtti órák a legmegfelelőbbek, amikor már felszáradt a harmat és a gyümölcs még nem melegedett át túlságosan.
Az időjárástól is függ, hogy milyen érett állapotban szedjük le a szamócát. Az esős idő ízét, zamatát, állagát ronthatja. Most még, a bimbózás idején, talajtakarással (szalma, gyaluforgács, fűnyesedék) segíthetünk magunknak, hogy ne szennyeződjék a szamóca, ha netán zápor, eső érné, amikor szüretelni kell. Mindenképpen kocsánnyal és csészelevelekkel szedjük majd. Lapos, rekeszes kosárba. És fogyasszuk frissen, folyóvízben leöblítve. Számtalan kiváló egészségvédő hatása van.
A szedéssel egyidejűleg célszerű elvégezni a válogatást is és a gyümölcsöket szelektálva kell szedőedényekbe rakni. Mindenféle átrakás és esetleges újbóli válogatás a gyümölcsök törődésével, sérülésével jár.
A szállítás céljára elkülönített gyümölcsök számára a legpraktikusabbak a 0,5 kg-os műanyag edények, amelyeket egy nagyobb rekeszbe, vagy merev falú ládába érdemes helyezni. így alakíthatók ki legkönnyebben a szállításra is alkalmas csomagolási egységek. Ezen szedési módszer természetesen gazdaságokban fontos, ahol árut termelnek és azt szervezetten értékesítik. A saját felhasználásra termelt szamóca gyümölcsét általában azonnal fogyasztjuk. A szamóca szüret az eltérő érési idejű fajták együttes termesztése esetén eltarthat egészen júniusig is.