Ahhoz, hogy a mifelénk elég egzotikusnak tartott legerősebb paprika palántáinak a lehető legoptimálisabb körülményeket teremthessük meg az otthoni termesztéséhez, nem árt megismerni az alapokat. Először is, siker érdekében megbízható helyről kell beszerezni a chili vetőmagot, biztosítani kell a megfelelő időjárási körülményeket, vagyis olyan helyet kell találni a palántáknak, ahol a nekik kedvező hőmérsékletet, fényt és nedvességet biztosítani tudjuk.
Alapként fogadjuk el, hogy még a legerősebb paprika magjait se tegye előcsíráztatás nélkül senki a földbe. A vetési folyamat első fázisát, vagyis a csíráztatást egyes fajtáknál már decemberben, más fajtáknál pedig legkésőbb február közepén el kell kezdenünk. Az alacsony hőmérséklet illetve a fagyok miatt a szabadföldi kertészkedés nálunk nem jön számításba.
A chili paprikában a kapszaicin nem csak a húsában van jelen, hanem a magokban is. Ajánlott, hogy mindig viseljünk kesztyűt ha chili paprikával vagy maggal dolgozunk, hogy elkerüljük az égető érzést. A szappannal és vízzel történő mosás nem csillapítja az égő érzést, mivel az olaj alapú kapszaicin nem oldódik vízben. Az enyhítéshez előbb olajjal mossuk meg kezünket és a vizet, szappant halasszuk a végére. Szemhez, archoz nyúlni, nem ajánlatos. A kesztyű legyen egyszer használatos, eldobható.
A csírázási folyamat a legtöbb chili fajtánál közepesen magas hőmérsékletet igényel, vagyis 20 °C fölött kell tartani a magokat. Célszerű olyan helyet választani a házban, lakásban, ahol a tavaszi kiültetés idejéig megmaradhatnak a palánták. Számoljunk azzal, hogy minimum a májusi utolsó fagyok elmúltáig nem tehetjük ki őket a szabadba.
Meleg kell neki
Ha lehet tartsuk a csírázó magokat a fűtőtest közelében (nem rajta) vagy egy olyan ablak párkányán, amit nem nyitogat senki. A chili magok csíráztatást – ha lehet – egy sima tálkába helyezett nedves gézlapon kezdjük el. Azért géz, és azért nem vatta vagy papír, mert a géz laza szálai közé bekúszó kis gyökérkezdeményt gond nélkül ki tudjuk húzni, míg a vattánál ez nem mindig sikerül sérülés nélkül. Mivel a csírázó magok nem száradhatnak ki, ezért fontos, hogy a gézt folyamatosan nedvesen tartsuk.
Másik lehetőség az amikor a csírázó magokat zárt helyen tartva akadályozzuk meg a kiszáradást. Lehet az akár egy üvegpohár is, amit fejtetőre állítva nedves gézzel dugaszolunk el alulról, és ennek a gézdugónak a tetejére helyezzük a magokat. Ebben az esetben, csak a nedvességet kell ellenőriznünk, nem kell félni a pangó víztől.
Az is egy lehetőség, ha egy használt CD-tokot töltünk meg nedves gézzel és annak a tetejére szórjuk a magokat. A lényeg, hogy állandó páratartalmat és hőmérsékletet biztosítsunk a csírázáshoz. Ilyenkor még nem igazán lényeges a napsütés, annak a későbbiekben lesz jelentősége. A csírázási idő alatt a nem csíraképes magokat mindig távolítsuk el, nehogy esetleg megfertőzzék az egészséges magokat.
Az első lépések
Alapvetően a chili termesztése nem különbözik jelentősen más növények termesztésétől (pl a paradicsométól). A legfontosabb, hogy a chili szinte az egész vetési idő alatt magasabb hőmérsékletet igényel mint a többi növény. A vetés ideje nagyban függ a vetni kívánt fajtától is. A bogyós chili paprikát például már decemberben el kell ültetni. A cserjés paprikák és a Capsicum pubescens ideje januárban jön el, ugyanis ezek igénylik a leghosszabb fejlődési időt. Február közepén a Capsicum annuum és chinese paprikák jöhetnek szóba, mert ezek fejlődési ideje rövidebb.
Mivel a hőmérséklet ilyenkor még igen alacsony, a magokat szobahőmérsékleten, azaz házban, lakásban érdemes nevelni. Ha nincs rá hely és csak kinti helységben tudjuk a növényeket elhelyezni, célszerű vásárolni egy hordozható üvegházat, mivel az optimális növekedési körülményekhez a hőmérsékletet minimum 20 °C fokon kell tartanunk.
A kicsírázott magokat egyszerű vetőmagtálcán, tőzegkorongba vagy általános palántázó földdel lazán feltöltött kis cserépbe ültessük. Magvetés előtt áztassuk vízbe a tözegkorongokat – követve a használati utasítást -, mire azok látványosan, pár perc alatt teleszívják magukat nedvességgel és a fél centis tőzegzseton 6-7 cm magas táphengerré alakul, középen egy lukacskával a magoknak. A tözegkorongok elvileg kártevőmentesek, de a föld nem.
Ha teljesen biztosak akarunk lenni abban, hogy a talaj baktérium és kártevő mentes, akkor tegyük a palántázóföldet 20 percre 200 fokos sütőbe. A magok növekedése szempontjából a legjobb, ha a földet szitán átszitáljuk és a legfinomabb, legfeljebb 1 mm szemcsenagyságú részt szórjuk a magok fölé 0,5-1,5 cm vastagságban. Letömni semmi esetre sem ajánlott a földet.
A chili nem szereti a pangó vizet
Fontos, hogy az ültetőedények áteresszék a folyadékot, mert a chili nem szereti a pangó vizet. A chili fajtája határozza meg a vetési mélységet. Minél nagyobb a vetőmag, annál mélyebbre kell ültetni. Nagyobb magok esetén 1 – 1.5 cm az ültetőmélység, apró magok esetében 0,5 – 1cm mélység ajánlott. A magok elvetése után langyos vízzel locsoljuk át a tartályokat.
A hőmérséklet a chili palánták esetén igen lényeges minél magasabb a hőmérséklet, annál gyorsabb a növény növekedési szakasza. Nem kell felesleges kiadásokba vernünk magunk, normál szobahőmérsékleten is fejlődni fog a palántánk, csak kicsit lassabban. Ha mégis a mini üvegház, mellett döntünk mindig győződjünk meg arról, hogy a palánták megfelelő az oxigénellátása, vagyis az üvegházunkat gyakran szellőztessük.
Igen fontos az állandó földnedves közeg biztosítása! Az esetleges felesleges vizet a cserépben vagy az üvegházban (beleértve kondenzációs vizet is) el kell kerülni, így nem lép fel gombásodás, ami visszaveti, esetlegesen teljesen megölheti a palántáinkat.
Az első sikerek
Optimális körülmények között a növények 7 – 14 nappal a vetés után kihajtanak. Ha viszont a hőmérsékletet csak 20 °C fok körül tudtuk tartani, akkor az első zöld hajtások és a levelek látható kibújása akár több hétig is eltarthat.
Miután a növények kihajtanak, a további növekedésük nagyban függ a fény mennyiségétől és minőségétől. Legjobb az igazi napfény de ilyenkor tavasszal ebből kevés akad. Sajnos a szobai izzók fényhőmérséklete sem elegendő a növényeknek, legalább 6500 Kelvines, hideg színhőmérsékletű (cool daylight) izzókat/fénycsöveket kell alkalmazni, illetve ha maximalisták akarunk lenni akkor beszerezhetünk akár egy kifejezetten növekedést serkentő piros/kék fényt sugárzó LED lámpát is.
Ne feledjük, a napi fényszükséglet ebben a fejlődési periódusban 12-14 óra. Amennyiben a palánták nem kapnak elég fényt, megsárgulnak, vékony, üveges, instabil szárat növesztenek, növekedési irányuk a legerősebb fényforrás felé fog fordulni. Ha az ablakpárkány a lakhelyük, akkor az ablak felé fognak dőlni. A mesterséges fényforrással ezt a jelenséget tudjuk teljesen kiküszöbölni.
Átültetés
Ha a palánták szépen fejlődnek és kifejlődött az első levélpár, itt az ideje átültetni (tűzdelni, pikírozni) őket egy nagyobb edénykébe, cserépbe. Ezt a műveletet lehetőleg gyorsan, akár az eredeti, gyökér körüli pici „földlabdával” együtt célszerű megtennünk. Ügyeljünk arra, hogy a kis gyökerek ne sérüljenek. A növényeket semmiképpen ne tépjük ki a földből! Használjunk megfelelő eszközöket, ami segítségével óvatosan eltávolíthatjuk őket a talajból. Lényegesen egyszerűbb a dolgunk, ha az „egy cserép, egy mag” elvét követtük az ültetéskor.
Átültetés után természetesen folyamatosan gondoskodni kell a megfelelő öntözésről, de túlöntözni nem szabad a palántákat. Ezekben a kis cserepekben már a szabadföldi kiültetéséig jól fogják magukat érezni a növények.
Ültetés
Amikor a növények 20-35 cm nőttek, és ha a külső hőmérséklet lehetővé teszi – azaz reggel is minimum 10°C a hőmérséklet –, kikerülhetnek a növények a végső cserepébe, illetve a szabadföldbe. Mindkét esetben nagyon fontos ügyelni arra, hogy a gyökérzetet ne sértsük meg.
A kifejlett chili jól tűri a közvetlen erős napfényt, de a megfelelő öntözésről naponta gondoskodnunk kell. A felesleges víz elfolyásáról pedig minden esetben győződjünk meg.
A betakarítás
Jó időjárási körülmények között a növények hamar elérik a végleges méretüket. A tökéletes jó ízt, intenzív erősséget, fűszerességet csak akkor érjük el, ha a termést teljesen érett állapotában szedjük le. A szín fajtánként eltérő lehet. Van piros, sárga, barna, fekete chili. A Jalapeno kivételével minden bizonnyal sose lesz zöld, mert a zöld chili sohasem érett! Fontos figyelembe venni, hogy az egyes chili fajták közt igen különböző az érési idő. Ez azt jelenti, hogy több fajta nevelésekor nem biztos hogy egyszerre érnek meg, tehát a szüretelés ideje akár bokronként is eltérhet.
Chili fajták ABC sorrendben
AAci Sivri BBahamian Bird Pepper Black Cayman CCabaca Roxa DDatil Yellow EEcuadorian Devils Breath Pepper Elephant Trunk FFarmers Market Jalapeno GGalapagoense HHabajig Habanero Orange Hinkelhatz Yellow
|
IInca Red Drop JJabba Da Hutt KKaleidoscope LLebanese Marble MMA Wartryx NNaga 7 Brown OOda P7 Pot Barrackpore QQueen Laury RRaindrop SSA Jolokia TTabanaga VVaquero Jalapeno (NuMex) WWAL 7 YYaki Blue(Fawn) ZZia Pueblo
|
Nagyon jó összefoglaló a chili paprika fajtákról és hasznos segítség a kezdő hobbi kertészek számára. Érdemes több fajtát is ültetni ezekből a különleges chilkből, mivel az éghajlat merőben más Közép-Európában, mint a származási helyükön. Érdemes kísérletezni a kinti és beltéri ültetéssel is, mivel vannak fajták, melyek több termést, más aromát vagy ízt tudnak produkálni az eltérő hely, gondozás és tápozás függvényében. Ha kis kiszerelésű, a hobbi kertészeknek ajánlott vetőmagokat keresel itt is találhatsz: https://www.devonchilifarm.hu/termekkategoria/chili-magok/