Mekkora a magas vérnyomás?

14 év után a közelmúltban Amerikában megváltozott a magas vérnyomás definíciójára és kezelésére vonatkozó irányelv. Az új leírás szerint már a 130/80-as vérnyomás is magasnak számít, szemben a világ nagy részén még mindig érvényben lévő 140/90-es értékkel. A változtatás célja, hogy a még nem kirívóan magas vérnyomású, de már veszélyeztetett betegeket figyelmeztessék az orvosok a magas vérnyomás veszélyeire, és még azelőtt életmód változtatásra buzdítsák őket, hogy gyógyszeres kezelésre szorulnának.

– A 130-139/ 85-86 Hgmm magas normális vérnyomásnak tekintendő. Az amerikai ajánlások tulajdonképpen csak erre az értékre helyeztek nagyobb hangsúlyt. Nem mondtak újat, hiszen eddig a 140/90 alatti értékeket sorolták a normál tartományba, de ma már a tartományon belül is megkülönböztetnek 3 csoportot. Ebben a magas normális csoport az, amelyikre az amerikai kardiológusok ezután nagyobb figyelmet fognak szentelni.

A vérnyomásértékek fokozatai

Az alábbi felsorolás a Magyar Hypertonia Társaság szakmai irányelveit tartalmazza 2015-ből. Az első értékek a szisztolés, a második értékek a diasztolés vérnyomás értékekre vonatkoznak és Hgmm-ben értendők.

  • ♥  Optimális vérnyomás: <120 és <80
  • ♥  Normális vérnyomás: <130 és <85
  • ♥  Magas normális vérnyomás: 130-139 vagy 85-89
  • ♥  I. fokozatú enyhe hypertonia: 140-159 vagy 90-99
  • ♥  Alcsoport – határérték hypertonia: 140-149 vagy 90-94
  • ♥  II. fokozatú középsúlyos hypertonia: 160-179 vagy 100-109
  • ♥  III. fokozatú súlyos hypertonia: >=180 vagy >=110
  • ♥  Izolált szisztolés hypertonia: >=140 és <90
  • ♥  Alcsoport- határérték izolált szisztolés hypertonia: 140-149 és <90

Mára annyi változott az irányelvekben, hogy a kardiológusok úgy vélik, hogy nem szükséges 120/80 alá vinni a vérnyomást – ezzel a pácienseknek is érdemes tisztában lenni. A magas normális tartományba eső embereknek viszont tudniuk kell, hogy a későbbiek folyamán nagyobb eséllyel válnak hypertoniássá, mint azok az emberek, akiknek az optimális és a normális tartományban vannak az értékeik. Az izolált szisztolés hypertonia pedig annyit tesz, hogy csak első érték minősül magasnak – ahogyan az gyakran megfigyelhető az idősödéssel és a súlyos érelmeszesedés okán.

Vérnyomás: az egyéni értékeket kell megcélozni

Magas vérnyomásról csak akkor beszélhetünk, ha térben és időben egymástól elkülönítve ellenőrizzük a vérnyomást, és azt találjuk, hogy nyugalmi állapotban végzett legalább két, három mérés során a vérnyomás értéke 140/90 Hgmm, vagy ennél magasabb. Ekkor lenne igazán fontos kivizsgáltatni magunkat. A kivizsgálásnak azonban nem szabad kizárólag a vérnyomás mérésre szorítkoznia, a laborvizsgálatoknak, a 24 órás vérnyomásmérésnek, az EKG-nak és más kiegészítő vizsgálatoknak az a szerepe, hogy a kardiológus felmérje a szervezet állapotát, megállapítsa, okozott-e már valamilyen következményes problémát a magas vérnyomás.

Alapvető szabályok

♥  A jól beállított vérnyomást elég heti 2-3-szor mérni, de ha panasz jelentkezik vagy éppen gyógyszeres beállítás alatt állunk, és van mód a mérésre, akkor naponta akár 2-3 mérés is hasznos lehet, a kezelőorvossal megbeszélve. Az eredményeket ajánlott egy naplóban vezetni, ami nagyon hasznos segítség az orvosnak.

♥  A mérés előtt pár percet töltsünk nyugalomban, sőt az előző félórában már ne dohányozzunk (magas vérnyomás esetén ez egyébként is fontos), ne kávézzunk, ne végezzünk megerőltető mozgást!

♥  Mérés közben támasszuk meg a hátat és az alkart! Tudni kell, hogy ha nem támasztjuk meg a hátát, vagy ülve mérünk, a diasztolés vérnyomás kb. 5 Hgmm-rel magasabb lesz, mintha feküdnénk. Viszont ha keresztbe tesszük a lábunkat, az a szisztolés értéket növelheti meg.

♥  Az első mérés után várjunk egy-másfél percet, és ugyanazon a karon, ugyanabban a pozícióban mérjük meg még egyszer a vérnyomást. Amennyiben a két mért érték között 4 Hgmm-nél nagyobb a különbség, 1-2 perc múlva mérjünk ismét. Mind a három értéket és a pulzus számot is jegyezzük fel.

Vastagabb karra szélesebb madzsetta kell

Már a vérnyomásmérő kiválasztásánál figyeljünk a mandzsetta méretére. Sokan alábecsülik a karuk körfogatát és kicsi mandzsettát választanak. Vastagabb kar esetén nagyobb nyomásra van szükség az artéria összenyomásához, így ha kicsi a mandzsetta, ez megtévesztően magas eredményeket hozhat, a szisztolés vérnyomás emiatt akár 20 Hgmm-rel is magasabb lehet. A legtöbb készülék mandzsettáján feltüntetik, milyen méretű kar körfogatra ajánlott, ezért vásárlás előtt érdemes lemérni a karunkat a könyök fölött, és az eladótól is segítséget kérni a választáshoz.
A mandzsettát a könyökhajlat fölött 1-2 cm-el kell felhelyezni. Ennél jóval nehezebb a csuklós készülék felhelyezése, hiszen itt nagyon fontos a kar pozíciója. Ezek a készülékek ráadásul nagy szórást mutatnak a mért értékekben, nem igazán ajánlottak otthoni kontrollra.

♥  A vérnyomásmérést egymás után legalább háromszor meg kell ismételni, és amennyiben hasonló értékeket mérünk, a 2. és 3. mérés álagát kell tekinteni aktuális vérnyomásértéknek.
♥  A mérés előtt fél órával se alkoholt, se kávét, se cigarettát ne fogyasszunk!
♥  Öt perccel a mérés előtt ülni kell!
♥  Mérés közben az alkart alá kell támasztani!
♥  Mérés közben ne tegyük keresztbe lábunkat és ne beszéljünk!
♥  A mért értékeket jegyezzük le a vérnyomásnaplóban és mutassuk be kezelőorvosunknak a következő vizit alkalmával!

Otthoni mérésekhez automata gép ajánlott

Számos orvosi rendelőben találkozhatunk higanyos készülékekkel, amelynek működtetéséhez szükséges a gyakorlat és a képzettség, mert „hallgatózni” is tudnia kell a használójának – ezért ez önmérésre csak nehézkesen használható. Otthoni használatra a félautomata, illetve automata felkaros vérnyomásmérők a legpraktikusabbak. (A félautomata vérnyomásmérő abban különbözik az automata vérnyomásmérőtől, hogy mérés során egy pumpa segítségével tudjuk felfújni a mandzsettát, míg automata készülék esetén bekapcsolás után egy gomb megnyomásával indítható a mérés.)
Az automata vérnyomásmérők alapvetően áramlást mérnek, és abból számolnak vérnyomás értékeket, amelyek bizonyos számítások miatt kismértékben pontatlanok lehetnek. Ezt mindenképpen figyelembe kell venni például ritmuszavarok esetén. A legújabb típusok képesek a pitvarfibrillációt (Afib) is jelezni. Fontos tudni, hogy nem minden kereskedelmi forgalomba kerülő vérnyomásmérő rendelkezik hitelesített működéssel.

Önnek ajánlott

Leave a Reply