
Bármelyik mennyei mediterrán recept lényege a tengeri só, a bors, az olívaolaj, a vaj, a fokhagyma, a citrom és a különféle hihetetlenül friss fűszernövények finom kombinációja.
A nálunk még szokatlan, különleges, de már egyre jobban igényelt – mert egészséges, több kímélő étrendbe beilleszthető – ételeket elkészíthetjük egész évben, ha rendelkezünk friss fűszernövényekkel. Az egyszerű paradicsomszószos tészta azonnal életre kel, ha friss bazsalikomot és jóféle, hazai, friss fokhagymát adunk hozzá.
A fűszer-és gyógynövénykert az a fajta luxus, ami bárki számára elérhető. Még annak is, akinek csak terasza, erkélye, jó konyhai ablakpárkánya van.
A fűszernövények nem csupán fűszerek, hanem gyógynövények is egyben, számtalan kedvező élettani hatással rendelkeznek: vértisztító, vérnyomás-szabályozó, étvágykeltő, vízhajtó, fertőtlenítő (vírus- és baktériumölő), élénkítő… stb. tulajdonságuk van.
A legnépszerűbb, illetve, legfontosabb fűszernövények (babérlevél, bazsalikom, citromfű, csalán, kakukkfű, kapor, koriander, lestyán, levendula, majoránna, medvehagyma, menta, oregánó, petrezselyem, rozmaring, tárkony, zsálya, zsázsa), cserepes növényként vagy vetőmagok formájában is megvásárolhatók: Figyelmesen gondolják át, és elég kiválasztani – kinek mi a legfontosabb, a legkönnyebben termeszthető. És azt keressék a gazdaboltban, amire valóban szükségük van, akár minden nap, akár egész évben, ha megtermett, szárítva tárolva, vagy a kertbe kiültetve, évelőként.
Bemutatjuk a fűszerek, gyógynövények gyógyászati hatásait. Részletes leírással arról, hogy mikor, mennyit és milyen formában szabad belőlük fogyasztani.
Csalánleves, csalánfőzelék, csalántea
A csalán sokoldalú gyógynövény, az egyik legjobb vértisztító, feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket. A vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, reumatikus megbetegedés kezelésére. Lázcsillapításra, vérszegénységre és kiütésekre is használjuk. A vese- és hólyagkő képződésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen csalánteát fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében kiválasztódik a homok. Tisztító, összehúzó hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz.
De aki bármelyik zöldségnövényre, virágra allergiás, legyen óvatos! Csak az ajánlott teafélék egyharmadát forrázza, főzze – azt is kétszer annyi mennyiségű vízzel, mint amennyit a szakkönyvek, tasakos gyógyteák borítóján javasolnak.
Csalánleves (zsenge, friss csalánlevelekből)
Hozzávalók:
- 0,5 kg csalánlevél
- 3 cikk fokhagyma
- 2 dl tejszín
- 2 evőkanál liszt
- só, bors, citromlé
A fiatal csalánt leforrázzuk, majd sós vízben a fokhagymával együtt 10 percig főzzük. A tejszínnel és liszttel behabarjuk, felfőzzük. Sóval, borssal és citrommal ízesítjük.
Csalánfőzelék
Főtt tojással, gyermekláncfűvel, pirítóssal tálalhatjuk. Hasonlóan készítjük, mint a csalánlevest, csak sűrűbb állagúra főzzük.
Hozzávalók:
- 0,5 kg csalán
- 3 cikk fokhagyma
- 1 fej vöröshagyma
- 2 dl tejszín
- 3 evőkanál liszt
- fél liter alaplé
- só, bors, olívaolaj
A hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk. Egy kevés zsiradékon enyhén megpirítjuk, majd hozzáadjuk a felaprított csalánt. Kevergetjük néhány percig, majd felöntjük annyi alaplével, amennyi ellepi, és főzzük. Mikor megfőtt, botmixerrel pürésítjük. Sűrűségétől függően, a tejfölbe kevert liszttel behabarjuk. Sózzuk, borsozzuk. Citromlével ízesítjük. Csepegtethetünk rá egy kevés olívaolajat is, hogy még zamatosabb legyen.
Csalántea
Frissen szedve, leöblítve, néhány levelét leforrázva, 10 percig a forrázatban hagyjuk, majd leszűrjük. Kiskanálnyi mézzel, citromlével ízesíthetjük, de ezek nélkül is iddogálhatjuk. Ha kiütéseket, vagy viszketést okozna, esetleg allergiát jelez a csalánfélékre. Próbálkozzunk más gyógyteákkal…
Szedés után szellős, de árnyékosabb helyre felakasztva szárítsuk, és tároljuk száraz helyen. A csalán leveléből készült teát egész télen fogyaszthatjuk, kellemes ízű, tápanyagokban gazdag, gyógyító ital.
A csalán enyhíteni tudja az allergiás reakciókat tea formájában, míg nyersen, a bőrhöz érve allergiás reakciót válthat ki. A növény hatékonyan csökkenteni tudja az olyan gyulladásos reakciókat, amelyek a szezonális allergia tüneteihez kapcsolódnak, például a szénanátha tüneteit.