kínai fokhagyma

Se íze, se bűze? – Ez a kínai fokhagyma

Ha így van, akkor valamelyik mutatóra puffasztott, hófehér kínai fokhagyma-fajtát sózták ránk. Ha vásároljuk, nézzük meg alaposan. A kisebb, rózsaszínes, halványlila gerezdes, igazi fokhagymaszagú a hazai, a mi tájainkon, illetve, Magyarországon termett.... Bővebben »
het-het-cseresznye

7 hét cseresznye

Egyre kevesebben bajlódnak a cseresznyefák ültetésével, magával a cseresznye szedésével. Úgy vélik, több vele a gond, mint belőle a haszon. Pedig igencsak drága gyümölcs lett ez is. Aki a könnyen körbejárható, sőt... Bővebben »
császárkorona

Császárkorona – a kert koronája

Törökországból került tájainkra ez a fenséges dísznövény, a császárkorona (Fritillaria imperialis). A Habsburg uralkodók már a 17. század közepétől meghonosították terjedelmes birodalmukban. Áprilisban-májusban virágzik. Termete magas, eléri a 60-100 cm-t is. Alul... Bővebben »
Camera 360 brindzás

Brindza – májustól májusig!

Máig a „liptói túró” a legjobb Neves ételszakértők, szakácsok, de leginkább az ínyencek egyetértenek abban, hogy a brindzás haluska igazi szlovák étel. Méghozzá különlegesen ízletes – és egészséges. Nyugodtan mondjuk csak a... Bővebben »
zmrazene jahody egész évben

A befőzéstől a mélyhűtésig

Az utóbbi években igencsak kényelmessé egyszerűsödött a fiatalabb családok étkezése. Csak az nem dolgozott, aki nem akart: vagyis a munkaképes emberek többsége az ebédjegy-rendszer jóvoltából az étkezdék, menü-éttermek kínálatában válogatva ebédelt, a... Bővebben »
gyep XL fűre

Ne lépjünk a fűre!

Nedves, csapadékos időben ne menjünk a fűre, mert a letaposott fű nem hajlik, hanem törik, s pár nap múlva kipusztul. Ez azonban a hosszan tartó esőzések alatt nem elég ahhoz, hogy a... Bővebben »
minirozsa rózsaszezon

A rózsaszezon

Hagyományosan júniust tekintik a virágok királynője hónapjának. Az idén azonban a rózsanyílás is  korábban kezdődött, tehát  május közepétől tart – egészen őszig – a „rózsaszezon”. Úgy mondják, nincsen rózsa tövis nélkül. És... Bővebben »

Hová lettél, hová – akácfa virága?

Elnézést, hogy átköltöttem a népszerű nótát, de lassan már a fiatalabb nemzedékek azt sem fogják tudni, miről dalolásznak olyan mély átéléssel a legöregebbek. Van még egyáltalán valahol akácos út, meg egy város,... Bővebben »

Még kiültethető

A fokföldi madártej (Ornithogalum thyrsoides) nagyon hálás, egynyári hagymás növény. Akik ismerik, nagy becsben tartják. Áprilisban, májusban kiültethető a hagymája, s nyolc hét múlva illatozó virágözönné változtatja a kertet, a pázsitos udvart.... Bővebben »
egres

A gyümölcsök Hamupipőkéje

A hivatalosan köszmétének nevezett egres (Ribes uva crispa) eredetileg a magasabb hegyvidékek erdeinek, sziklás dombjainak gyümölcse volt. A 16. század végén kezdték nemesíteni Angliában. Tüskés cserjéje, fanyarkás termése miatt nemigen kóstolgatja, aki... Bővebben »